Tuluttut – blog o niczym

Tuluttut – blog about nothing, mostly in Polish.

Pomodoro Technique – parę przemyśleń

Od kilku miesięcy zacząłem interesować się metodami usprawnienia pracy. Wynika to głównie z tego, że od kiedy poznałem znaczenie słowa „prokrastynacja”, staram się prokrastynować cały czas. Jakiś czas temu zakupiłem już tablicę suchościeralną na ścianę w pokoju, dziś stwierdziłem, że wypróbuję technikę Pomodoro. Nie będę wyjaśniał zasad tej techniki, bo świetnie to zrobił już Jakub Królikowski, ale przedstawię kilka przemyśleń po wykonaniu 15 „pomidorów”.

Trochę przeginają z ilością zadań na weekend na ETI

  1. Dobrą aplikacją na Windowsa jest CherryTomato. Parę rzeczy warto skonfigurować (zwłaszcza, gdy chce się przypomnienia, że minęło 5 minut przerwy), ale sama aplikacja działa poprawnie, pokazuje ładne statystyki użycia poszczególnych aplikacji i odwiedzania stron w trakcie pracy, pozwala na samodzielną ocenę produktywności. Warto jednak wyłączyć tykający dźwięk w trakcie wykonywania zadania, bo on po prostu drażni.
  2. Pięciominutowe przerwy faktycznie są bardzo przydatne. Zwykle, gdy jestem w ciągu pisania, zapominam o robieniu jakichkolwiek przerw, co dość szybko męczy.
  3. Mam problem z zagospodarowaniem czasu po ukończeniu ostatniej części danego zadania. Teoretycznie sugerowaną czynnością jest poświęcenie dalszej części „pomidora” na dopracowanie wykonywanej czynności, powtórzenie czegoś, ale w praktyce oszukuję i wykorzystuję ten czas jako dodatkową przerwę na lenistwo, co oczywiście odbija się na własnych ocenach zaangażowania ;)]
  4. Nie czuję, bym podczas pisania musiał kompletnie wyłączyć „przeszkadzajki”, bo sam potrafię wciągnąć się w wir pracy na tyle, że dopiero dźwięk wirtualnego minutnika zwraca mi uwagę, że minęło już 25 minut.

Wstępne podsumowanie: zrobiłem dzisiaj więcej, niż zwykle w jeden dzień i nie czuję się szczególnie zmęczony. O ile do samej techniki Pomodoro mam pewne zastrzeżenia (nie lubię poświęcać zbędnego czasu na ukończone już zadanie), to robienie krótkich przerw co pół godziny chyba dobrze mi służy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s