Tuluttut – blog o niczym

Tuluttut – blog about nothing, mostly in Polish.

Czy w Tczewie kupowano głosy w wyborach samorządowych?

o niektórych rzeczach po prostu należy wiedzieć i pamiętać, nawet jeśli media są oszczędne w słowach na ten temat

Wczoraj Radio Gdańsk podało następującą informację:

Prokuratura Rejonowa w Tczewie sprawdza, czy nie doszło do kupowania głosów podczas pierwszej tury wyborów samorządowych. Zawiadomienie złożył przewodniczący jednej z obwodowych komisji wyborczych. Do procederu kupowania głosów za pieniądze lub alkohol oraz dowożenia wyborców do lokalu wyborczego w szkole przy ulicy Konopnickiej miało dojść 21 listopada.

więcej na radio.gdansk.pl

Informacja nie jest zupełnie nowa – już 22 listopada na forum.tcz.pl radny miasta Tczewa, Zbigniew Urban z konkurencyjnego komitetu Razem i Odpowiedzialnie, pisał w temacie „radny za browara – prezydent za jabola !!!”:

wyborcy PO głosują, a tych którzy nie chcą dowożą busami – Policja wszczęła dochodzenie… płk Mroczkowski do raportu wystąp !

link do posta

Jak wynika z dalszej dyskusji, w toku śledztwa zatrzymano 3 osoby, nikomu jednak dotąd nie postawiono zarzutów. Jeden z kolejnych postów Zbigniewa Urbana zawiera dokładny opis zdarzenia:

Z informacji jakie posiadam wynika, że postępowanie jest prowadzone i jest rozwojowe. W tym tygodniu przesłuchano członków komisji obwodowej. Wszystko wskazuje na to, że sprawy nie da się już pozamiatać. W związku z ta sprawą padają nazwiska m.in. Jezierskiego i Mroczkowskiego, których zatrzymano i przesłuchano. Teraz nie mogę napisać więcej, chociaż dużo więcej wiem. Poczekam na oficjalne pisma … Wg moich informatorów ludzi dowożono busem oraz golfem. Lobbystów nagabujących przechodniów przed lokalem na głosowanie za alkohol lub 15zł na konkretnych kandydatów złapała policja, bo zaproponowali to patrolowi policji po cywilnemu… heheheh, co za pech, a może szczęście :)
Podobny proceder miał miejsce na ul. Kościuszki, tam tych, co słusznie zagłosowali raczyli alkoholem na ul. Ogrodowej… Sprawa jest rozwojowa.
Zapewniam, że będę drążył temat.

link do posta

Na antenie lokalnej kablówkowej TV Tczew do sprawy odniósł się również kandydat na prezydenta miasta Tczewa z ramienia Platformy Obywatelskiej, Włodzimierz Mroczkowski. Nagranie, zamieszczone na forum przez użytkownika lolokomotywa (poniżej transkrypcja, niestety nie wszystko udało mi się idealnie zrozumieć i przepisać):

Link do nagrania

Reporter: W ostatnią niedzielę, podczas głosowania doszło do nieprzyjemnego incydentu. Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie, chodzi o handel głosami, podobno osobom głosującym w jednym z lokali, konkretnie w „Dziesiątce” [chodzi o SP10 w Tczewie – przyp. mój] oferowano 15 zł za oddanie głosu na konkretnego kandydata. W Internecie pojawiają się głosy, że to chodziło właśnie o pana. Jak pan się do tego ustosunkuje?
Włodzimierz Mroczkowski: Słyszałem taką plotkę, wiem, że tam była interwencja policji. Szczegółów nie znam, jak będą takie pytania do mnie [ze strony] służb, które prowadzą dochodzenie, bo z ustawy „ordynacja wyborcza” – jest prawo, aby tę sprawę tutaj wyjaśnić, natomiast odcinam się od tego całkowicie jako ja, jako szef Platformy w Tczewie, jako też członek sztabu wyborczego Platformy Obywatelskiej. Nikt z naszej organizacji, z Platformy Obywatelskiej, nie podejmował takich działań, nie ustalił, żeby robić takie rzeczy, kupowanie głosów czy coś w tym stylu. Dlatego kategorycznie zaprzeczam, że to była jakaś inicjatywa z naszej strony, komitetu wyborczego Platforma Obywatelska – absolutnie nie – natomiast poczekajmy, aż to się wyjaśni. Myślę, że będą pytania również i służb – na razie ich nie było – myślę tu o policji, jeżeli prowadzi dochodzenie, jak pani mówi, to pewnie zapyta i nas, członków komitetu wyborczego. Natomiast dziwię się, że tak naprawdę mogłoby być, że za 15 zł ktoś chciałby oddać głos, myślę, że poziom tego przedsięwzięcia dotyczyłby ludzi takich, którzy ani tych piętnastu złotych nie potrafią dowartościować do końca, ani nie wiedzą, co to znaczą wybory i co to znaczy oddać głos, nie wiedząc na kogo. Myślę więc tutaj, że powiedzenie wprost, że to ktoś zorganizował, że to było na mnie… Ja myślę, że jeden głos na pewno jest wart więcej, niż 15 zł, i bardzo dziękuję tym, którzy oddali na mnie głos, ale odcinam się kategorycznie od tego typu plotek, czy też pomówień, bo można by to nawet w tych kategoriach potraktować.

Włodzimierz Mroczkowski zdobył w wyborach na prezydenta miasta Tczewa 3280 głosów, zajmując tym samym trzecie miejsce. Do wejścia do drugiej tury zabrakło mu 689 głosów.

Sprawa nadal jest rozwojowa, prowadzone jest śledztwo, więc zapewne w najbliższym czasie będzie więcej informacji w tej sprawie. Wiadomo z pewnością, że były próby kupowania głosów. Wszystko inne to na razie jedynie nieoficjalne informacje, rozpowszechniane w Sieci i w plotkach. Faktem jest jednak informacja, która pojawiła się dziś na tcz.pl – doszło do rozłamu w tczewskiej Platformie Obywatelskiej. Na Suchostrzygach powstało odrębne, niezależne od pana Mroczkowskiego koło. Ile ma to wspólnego z informacjami, które zacytowałem powyżej?

Ciekawi mnie też, czemu w mediach tak cicho o tej sprawie…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s