Tuluttut – blog o niczym

Tuluttut – blog about nothing, mostly in Polish.

Lotniczy gość

Godzina 16:45. Siedzę sobie przed komputerem, nic szczególnie ciekawego nie robię.

Nagle słychać szum. To samolot przelatuje nad Tczewem. Biorąc pod uwagę, że trwają obchody 25 rocznicy przyznania Wałęsie Nobla, szybko włączam radar.piopawlu.net, by zobaczyć, jaki samolot właśnie nade mną przelatuje. Miałem dobre przeczucie – rejestracja nietutejsza. Odczytuję HZ-MF2, strony ze zdjęciami samolotów natychmiast pokazują mi wszystkie potrzebne informacje.

To przelatuje Boeing 737 z Arabii Saudyjskiej, należący – wg różnych źródeł – albo do Ministerstwa Finansów i Gospodarki, albo do pałacu królewskiego. Czy to leci król Abdullah, czy może jakiś jego wysoki urzędnik? Nieważne, i tak niecodzienny gość nad tczewskim niebem. Widział miasto? Niespecjalnie, mgła dość szczelnie dzisiaj okrywa wszystko.

Nie jest to pierwsza sytuacja, gdy w okolicy pojawiają się ważne osoby. W trakcie wizyt papieża Jana Pawła II, dość często śmigłowce z nim przelatywały w pobliżu. Podczas wizyty na Wybrzeżu prezydenta George’a Busha, kilkadziesiąt minut przed lądowaniem Air Force One, biało-czerwone śmigłowce minęły moje osiedle z prędkością przelotową na niezbyt dużej wysokości.

UPDATE:

W czasie obrad po raz pierwszy przyznana zostanie Nagroda Lecha Wałęsy. Za zasługi m.in. na rzecz dialogu międzyreligijnego otrzyma ją król Arabii Saudyjskiej Abdullah Bin Abdulazi Al Saud. Wyróżnienie, w formie ozdobnej plakiety, dyplomu oraz czeku na 100 tys. euro, w imieniu króla Arabii Saudyjskiej, odbierze jego syn.


za fakty.interia.pl

Reklamy

3 responses to “Lotniczy gość

 1. mardred 7 grudnia 2008 o 09:53

  Za te sto tysiecy to chyba bym na miejscu króla się obraził :)
  Podzielam zdanie Władysława Bartoszewskiego. Król nie jest osobą, która powinna otrzymać wyróżnienie w tej dziedzinie. Nikt nie jest bez skazy, ale w przypadku króla ilosć pogwałceń praw człowieka poważnie przewyższa czyny na rzecz dialogu religijnego.

 2. papay 5 kwietnia 2009 o 16:05

  Witaj. Możesz mi powiedzieć jak odczytujesz wysokość i prędkość na radarze ?

 3. tuluttut 12 kwietnia 2009 o 19:01

  Odczytywanie jest dość proste. W preferencjach, w dziale „Plane tag” można ustawić sobie wyświetlane informacje. Wysokość (podana jako Flight Level – wysokość w stopach / 100) to ALT, a prędkość (w milach morskich na godzinę) to GS.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s