Tuluttut – blog o niczym

Tuluttut – blog about nothing, mostly in Polish.

LiS i niewłaściwe podliczenia odnośnie wyborów

Tak więc przed chwilą Lepper ogłosił, że powstaje LiS (Liga i Samoobrona), a Samoobrona zostaje w koalicji. Te dwie rzeczy mają zapewne sporo ze sobą wspólnego. Jeśli Lepper z koalicji by się wycofał, raczej LiS by nie powstał, bo przecież LPR nadal jest w rządzie i nic nie wskazuje na to, by mieli zamiar go opuszczać. Kilkadziesiąt minut wcześniej ukazał się sondaż TNS OBOP, odnośnie obecnego poparcia dla poszczególnych partii. Fakt, że ciągle LPR i Samoobrona są tu oddzielnie, a stosuję dziwne metody wyliczania liczby miejsc (poparcie przez cale poparcie dla wszystkich partii które weszłyby do Sejmu razy 458 [nie wliczam miejsc Mniejszości Niemieckiej, zresztą możliwe, że w sumie moje podliczenia nie dadzą liczby 458 a 458 +- 1, ale bede i tak blisko]), ale może coś ciekawego uda się wyliczyć :)

PO – 30% poparcia – 178 miejsc
PiS – 22% poparcia – 131 miejsc
LiD – 13% poparcia – 77 miejsc
Samoobrona – 7% poparcia – 42 miejsca
LPR – 5% poparcia – 30 miejsc

Razem wyszło 458 miejsc, więc wszystko się zgadza teoretycznie :) Jakie w takiej sytuacji mogłyby być układy polityczne? Nasuwa się jeden wniosek – LiS, nawet jeśli razem będzie tak mocny, jak dwie połączone partie, to może liczyć co najwyżej na miejsce w Parlamencie, ale już nie udział w rządzie. Mogłyby powstać dwie koalicje, albo PO-PiS (309 miejsc), albo PO-LiD (255 miejsc), bo sytuacje kompletnie egzotyczne odrzucamy. Która jest bardziej prawdopodobna? Prawdę mówiąc, wszystkiego można się spodziewać, czego polska polityka już wiele razy dowiodła.

Jednego jednak mi w tym sondażu brakuje. Gdzie jest PSL, gdzie jest UPR, gdzie jest choćby Partia Kobiet, czy inne ciekawe mniejsze partyjki? Im więcej partii, tym sondaż jest dla mnie ciekawszy, głównie ze względu na to, że można dowiedzieć się czegoś o partyjkach, które na co dzień nie są specjalnie znane, a związane są z nimi ciekawe rzeczy, jak choćby wsparcie Kampanii Społecznej Szanuję przez Manuelę Gretkowską, liderkę Partii Kobiet, której strona jest chyba oparta na WordPressie? Prawda, warto wspierać szanowanie praw autorskich. Ale w tym momencie budzi się mój duch open-source, które po prostu nie są w takiej sytuacji uwzględniane, szczególnie że akcją dowodzi Microsoft. Racja, fanatyzuję, czyli jestem na etapie ubóstwiania wszystkiego co free, open, podczas gdy sam nic nie mogę włożyć w community, jednocześnie siedząc na windowsie, bo nawet nie potrafiłem poradzić sobie z udostępnianiem połączenia sieciowego na ubuntu i innych linuksach (eth0, odpowiedzialny za udostępnianie, cały czas informuje, że „not ready” :)), a nie mam dość ochoty, by się z tym długo bawić. Cóż, widać nie jestem jeszcze na kolejnych etapach rozwoju komputerowego :)

PS do poprzedniego wpisu: Zapomniałem napisać, że podczas wycieczki z akwarium zniknął jeden z gupików. Widocznie był słaby, zmarł i został zjedzony przez pozostałe. Trudno, takie jest życie.

Reklamy

One response to “LiS i niewłaściwe podliczenia odnośnie wyborów

  1. Walker 24 lipca 2007 o 17:08

    PO-LiD jest bardziej możliwy niż PO-PiS i może tak się w koncu stanie.

    Co do Partii Kobiet, nie sądze jednak, że miałyby taką siłe przebicia, żeby się dostać tak daleko.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s